1000kg Pacific Lifter Trolley (PLT1000N)
Description
Description
Not a stock model – lead times apply
PRODUCT FEATURES
- The overload valve ensures load limit is not exceeded.
- Special hydraulic valving ensures loads lower slowly.
- Positive braking system on rear wheels for safety.
- Castor wheels enable easy positioning in tight spaces.
SPECIFICATIONS & DIMENSIONS
- MODEL: PLT1000N
- Rated Capacity 1000kg
- Max. Platform height: 1000mm
- Min. Platform height: 410mm
- Plate size: 513mm (W) x 1000mm (L)